Pandemie COVID-19 měla významný dopad na těžbu a obchod s drahými kovy, jako jsou zlato a stříbro, což vedlo k dramatickým změnám v tomto odvětví. Tato situace přinesla jak výzvy, tak příležitosti, a to jak pro těžební společnosti, tak pro investory.
Ceny zlata vzrostly díky zvýšené poptávce po bezpečných přístavech, zatímco ceny stříbra a platiny klesly kvůli snížené průmyslové poptávce, což vedlo k zvýšené volatilitě na trhu s drahými kovy (World Economic Forum) (S&P Global) (McKinsey & Company).
Dopady na těžbu drahých kovů
Omezení produkce a zvýšení nákladů
Pandemie vedla k dočasnému uzavření mnoha dolů, zejména v klíčových těžebních zemích, jako jsou Jihoafrická republika, Peru, Kanada a Mexiko. Tyto uzávěry měly přímý dopad na produkci, což vedlo k celosvětovému poklesu těžby zlata až o 7 % (McKinsey & Company). Zároveň zvýšené náklady spojené s opatřeními proti šíření viru, jako jsou zajištění bezpečnosti pracovníků a narušení dodavatelských řetězců, způsobily zvýšení provozních nákladů některých dolů (McKinsey & Company).
Změny v cenách energií a měn
Ceny energií klesly a měny v některých těžebních zemích devalvovaly, což paradoxně pomohlo snížit náklady na těžbu zlata v těchto oblastech. Například v zemích jako Mexiko, Rusko a Jihoafrická republika došlo k výraznému poklesu nákladů na těžbu díky devalvaci měny (McKinsey & Company).
Změny v dodavatelských řetězcích
Uzávěry rafinérií a omezený přístup k transportním prostředkům způsobil narušení dodavatelských řetězců, což vedlo k dočasným výpadkům v dodávkách zlata a stříbra. Toto narušení ovlivnilo schopnost těžebních společností dodávat své produkty na trh a splňovat poptávku investorů (McKinsey & Company) (S&P Global).
Dopady na obchod s drahými kovy
Zvýšení cen zlata
Navzdory počátečnímu poklesu ceny zlata v březnu 2020, kdy se investoři snažili získat likviditu, se cena zlata rychle zotavila a do srpna 2020 vzrostla o 28 % (McKinsey & Company). Tento růst byl způsoben zvýšenou poptávkou po zlatu jako bezpečném přístavu v době ekonomické nejistoty a nízkými až negativními výnosy vládních dluhopisů.
Pokles cen stříbra a platiny
Cena stříbra a platiny zaznamenala výrazný pokles v důsledku snížené průmyslové poptávky. Přestože retailová poptávka po stříbře dosáhla rekordních hodnot, cena klesla na nejnižší úroveň za posledních 11 let kvůli omezené průmyslové aktivitě (S&P Global).
Oživení a volatilita
Po prvotním šoku a následném poklesu cen došlo k oživení cen drahých kovů, zejména díky rychlému zotavení průmyslové aktivity v Číně a zvýšené poptávce po zlatě jako bezpečném přístavu (World Economic Forum) (McKinsey & Company). Nicméně, volatilita zůstává vysoká kvůli neustálým změnám v pandemické situaci a jejich dopadům na globální ekonomiku.
Závěr
Pandemie COVID-19 významně ovlivnila těžbu a obchod s drahými kovy, což vedlo k dočasným uzávěrám dolů, narušení dodavatelských řetězců a zvýšení nákladů na těžbu. Ceny zlata se rychle zotavily a dosáhly rekordních hodnot díky zvýšené poptávce po bezpečných přístavech, zatímco ceny stříbra a platiny zůstaly pod tlakem kvůli snížené průmyslové poptávce. Investoři i těžební společnosti se museli adaptovat na nové podmínky, což vedlo k zvýšené volatilitě na trhu s drahými kovy.