Zlato je nejen symbolem bohatství a moci, ale také lákadlem pro zločince po celém světě. Historie zaznamenala několik neuvěřitelných krádeží, které se staly legendami. Zde je pět nejvýznamnějších krádeží zlata, které šokovaly svět.
Největší krádeže zlata na světě zahrnují odvážné a promyšlené loupeže, jako byly loupeže v centrální bance Brazílie, na Heathrow, v Melbourne, v centrální bance Iráku a v centru Lufthansa. Tyto příběhy odhalují fascinující detaily o zločinecké vynalézavosti a touze po bohatství, přičemž většina ukradeného zlata zůstává stále nezvěstná.
Loupež v centrální bance Brazílie (2005)
V roce 2005 se v brazilském městě Fortaleza odehrála jedna z největších krádeží zlata v historii. Skupina zločinců si pronajala dům poblíž centrální banky a několik měsíců kopala tunel dlouhý 78 metrů, který vedl přímo do trezoru banky. Během víkendu zloději ukradli 3,5 tuny zlata v hodnotě přibližně 70 milionů dolarů. Většina zlodějů byla později dopadena, ale jen malé množství zlata bylo nalezeno.
Heathrowská loupež (1983)
Heathrowská loupež, známá také jako Brink’s-Mat heist, se stala 26. listopadu 1983. Šest ozbrojených mužů proniklo do skladiště společnosti Brink’s-Mat v Londýně, kde překvapilo noční hlídače. Zloději očekávali hotovost, ale místo toho objevili 3 tuny zlata v hodnotě 26 milionů liber. Loupež měla dalekosáhlé důsledky a vedla k vyšetřování, které odhalilo rozsáhlou síť organizovaného zločinu. Mnoho zúčastněných bylo zatčeno, ale většina zlata nikdy nebyla nalezena.
Krádež zlatých slitků v Melbourne (1976)
Krádež, která se stala v roce 1976 v Melbourne, je jednou z nejodvážnějších v historii Austrálie. Zloději pronikli do skladiště firmy Agricultural Bank a ukradli 1200 zlatých slitků v hodnotě přibližně 4,3 milionu australských dolarů. Krádež byla pečlivě naplánována a zloději měli detailní znalosti o bezpečnostních opatřeních banky. Přestože několik osob bylo později zatčeno, zlato nebylo nikdy nalezeno.
Krádež v centrální bance Iráku (2003)
V roce 2003, během americké invaze do Iráku, došlo k jedné z největších krádeží zlata v historii. Přibližně 1 miliarda dolarů ve zlatě zmizela z centrální banky Iráku. Ačkoli přesné detaily krádeže nejsou známy, spekuluje se, že zlato bylo ukradeno organizovanými skupinami nebo vojenskými jednotkami během chaosu, který následoval po pádu Saddáma Husajna. Množství zmizelého zlata se dodnes nepodařilo přesně vyčíslit ani najít.
Loupež v centru Lufthansa (1978)
Loupež v centru Lufthansa na newyorském letišti JFK v roce 1978 je jednou z nejznámějších krádeží zlata v USA. Skupina zločinců vedená Jamesem Burkem, známým také jako „Jimmy the Gent,“ ukradla zlato a hotovost v hodnotě přibližně 5 milionů dolarů. Loupež byla později zpopularizována ve filmu „Goodfellas“ režiséra Martina Scorseseho. Většina zúčastněných byla dopadena nebo zabita v rámci následného vyšetřování, ale zlato nebylo nikdy nalezeno.
Shrnutí celkových škod
Největší krádeže zlata na světě zahrnují odvážné a dobře naplánované loupeže, které šokovaly svět a zanechaly mnoho nezodpovězených otázek. Celková hodnota lupu ze všech těchto krádeží přesahuje miliardu dolarů. Konkrétně se při loupeži v centrální bance Brazílie ztratilo 3,5 tuny zlata v hodnotě přibližně 70 milionů dolarů, během Heathrowské loupeže zmizelo 3 tuny zlata za 26 milionů liber, a krádež v Melbourne se týkala 1200 zlatých slitků v hodnotě 4,3 milionu australských dolarů. Z centrální banky Iráku bylo během chaosu roku 2003 odcizeno zlato v hodnotě kolem 1 miliardy dolarů. Při loupeži v centru Lufthansa bylo ukradeno zlato a hotovost v hodnotě 5 milionů dolarů. Přestože mnoho pachatelů bylo dopadeno, většina ukradeného zlata zůstává nezvěstná a stává se tak součástí legendy o největších krádežích zlata v historii.